Příbramská Noc kostelů

Kategorie: Aktivity NO
Zveřejněno 29. 5. 2014 19:03

Noc kostelů PříbramJako každoročně uspořádala náboženská obec Příbram-Březové Hory pro projekt Noci kostelů pestrý program. Den jsme zahájili odpoledním programem pro děti, jehož se zúčastnily i děti z dětského domova v Dubenci. Děti putovaly po Sboru Mistra Jakoubka ze Stříbra a formou her se seznamovaly s jeho historií a funkcí kolumbária, oltářního prostoru či kůru, na kterém jsou umístěny varhany. Za bezva program, jak jej děti samy charakterizovaly, děkujeme především oběma Ivčám. Paralelně probíhal program na zahradě, kde děti hledaly a k Ježíši přinášely ztracené apoštoly, dováděly na lanech či chůdách. Dětský program vyvrcholil zavěšením zvonů M. Jana Husa a T. G. Masaryka na kostelní věži. Nové zvony namalovaly samy děti při posledním setkání na faře, nahradily tak zvony, které byly za války zrekvírovány na válečné účely. To bylo radosti, když se v 18.00 hodin zvony opět rozezněly.

Po oficiálním zahájení večerního programu a přivítání návštěvníků sestrou farářkou Janou Skořepovou nás děti potěšily svým muzicírováním a zpěvem, na který navázal společný zpěv všech zúčastněných. Sborem se nesly chorály Jezu Kriste, štědrý kněže, Navštiv nás Kriste či Radujme se vždy společně. Program pokračoval vernisáží dvou výstav. Archivář pražské diecéze Martin Jindra uvedl výstavu o architektuře našich sborů. Dozvěděli jsme se, že naše církev slouží nejen v nově postavených sborech, které vesměs mají funkcionalistický a konstruktivistický ráz, ale zvěstuje slovo Boží i v bývalých synagogách, historických sakrálních stavbách, dřevěných kostelech z Podkarpatské Rusi či novogotických tzv. červených kostelech po Německé evangelické církvi. Na bratra Martina navázal výstavou svých velkoformátových fotografií se sakrální architekturou Petr Čížek.

Po setmění provedl bratr Martin návštěvníky celým sborem a seznámil je s jeho historií i uměleckými díly v jeho interiéru. Z historie do duchovních sfér nás přenesl flétnový koncert Dominiky Pilecké a Marie Benetkové. Atmosféru mezinárodní ekumenické komunity, kterou založil v roce 1940 bratr Roger, jsme společně zakoušeli při zpěvu písní z Taizé. Hlavním tahounem hudebních a pěveckých vystoupení byli jako každoročně zpěváci z Komorního pěveckého sboru Mistra Jakoubka ze Stříbra. Celý program jsme zakončili modlitebním ztišením, na cestu domů nám požehnala naše setra farářka Jana.

Poděkování patří všem bratrům i sestrám, kteří pomáhali s programem nebo alespoň přispěli něčím dobrým na zub. Děkujeme, Pane, že jsme mohli být s Tebou.

Martin Jindra

Fotogalerie z akce je k dispozici zde

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Krátký odkaz na článek (shURL): http://www.ccshpraha.cz/