Den válečných veteránů 2016

Kategorie: Aktuality
Zveřejněno 9. 12. 2016 11:46

Vzpomínkový pietní akt k uctění památky padlých vojáků ve světových válkách proběhl dne 10. listopadu 2016 v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí za účasti hlavních představitelů státu, veřejných činitelů a zástupců ekumeny. V tiché vzpomínce jsme mohli prožít pobožnost prof. Františka Kalouse, kterou vedl patriarcha CČSH, ThDr. Tomáš Butta, ThD. společně s pražským biskupem, doc. ThDr. Davidem Tonzarem, Th.D. Kázáním posloužil brněnský biskup Mgr. Juraj Dovala.

Příjemným zpestřením celé akce bylo pěvecké vystoupení české sopranistky a hudební pedagožky Jany Jonášové za varhanního doprovodu Bohumíra Rabase a hra na trubku Miroslava Kejmara. Na shromáždění zazněl projev ministryně pro místní rozvoj Ing. Karly Šlechtové, o proslov jsme rovněž požádali hlavního kaplana Armády ČR plk. Mgr. Jaroslava Knichala, stejně tak, jako vojenského historika plk. gšt. PhDr. Eduarda Stehlíka, MBA. Zdravice uzavřel předseda Společnosti gen. M. R. Štefánika PhDr. Vojtěch Čelko. Tradice oslav konce 1. světové války se začala rodit již při prvním výročí dne příměří, 11. listopadu 1919, kdy byl tento den připomínán v Paříži, Londýně i dalších městech dohodových států. Ačkoliv je tento významný den v České republice připomínán až od roku 2001, zaslouží si pozornost nás všech. Tímto bychom rádi poděkovali městké části Prahy 1, která se v tomto roce stala spolupořadatelem akce – za její finanční podporu velice děkujeme.

Květ vlčího máku, jehož původ můžeme najít v básni Na flanderských polích, kterou v roce 1945 napsal kanadský chirurg John McCrae, se jako symbol Dne válečných veteránů stal ozdobou všech účastníků shromáždění. Přijměte, prosím, už nyní pozvánku na další vzpomínkové setkání v příštím roce, jež se bude konat opět dne 10. listopadu, a které bychom rádi pojali trochu netradičně.

Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát, že se oslavy vztahují převážně k legionářům z první a druhé světové války, Den válečných veteránů je mnohem širší pojem – “touto vzpomínkou se snažíme zabránit tomu, aby se něco tak strašlivého mohlo opakovat”. Chceme doufat, že tato slova českého historika Ivana Šedivého nás za rok přivedou do stejných lavic, kde vzdáme hold všem padlým na všech frontách.

Maja Dangal
PD CČSH

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Krátký odkaz na článek (shURL): http://www.ccshpraha.cz/