Den válečných veteránů (novodobá tradice)

Kategorie: Aktuality
Zveřejněno 24. 9. 2013 8:59

dvvDEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ 11. 11. 2013 si Církev československá husitská (CČSH) připomíná v předvečer Dne v neděli 10. listopadu 2013 v 17 hodin slavnostním shromážděním v Chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze.

Letos již pošesté připravuje CČSH slavnostní bohoslužbu u příležitosti Dne válečných veteránů. Tento Den, slavený vždy k výročí konce Velké války (1. světové války, ukončené příměřím dne 11. 11. 1918 v 11 hodin 11 minut) má připomínat hodnoty, které v době relativního míru a blahobytu bývají často podceňovány: statečnost a ochotu k oběti. Slavnost je věnována lidem, kteří zemřeli ve službě, při plnění svých povinností, kdo zahynuli v boji, umírali za nás, abychom my mohli žít a lépe žít, hrdinům, jejich dědicům a potomkům.

Domníváme se, že naše vlast, tolik spjatá se všemi tragickými událostmi 20. století, takové připomínání zvlášť silně potřebuje. Pro tuto Církev (CČSH) je den 11. listopadu ještě významný tím, že je to úmrtní den studenta Jana Opletala, člena Církve (CČSH), zraněného při demonstraci 28. října 1939. Jeho pohřeb, konaný dne 15. listopadu 1939 přerostl v mohutnou manifestaci proti okupantům a posloužil jako záminka k nacistické represi vůči studentům, která vyústila mj. k uzavření českých vysokých škol ke dni 17. listopadu 1939.

Doufáme, že touto cestou přispíváme k tomu, aby si význam Dne válečných veteránů uvědomila i nejširší česká veřejnost. Proto věnuje Dnu válečných veteránů patřičnou pozornost, společně s představiteli státu, veřejnosti, zástupců politického a společenského života, Armády České republiky (i s vojenskými kaplany), Čs. obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu, Hasičského záchranného sboru, České obce sokolské, Společnosti M. R. Štefánika, Masarykovy společnosti, Společnosti E. Beneše ad. Ekumenický rozměr slavnosti bude zabezpečen účastí zástupců Ekumenické rady církví v ČR.

Název akce: DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ (Novodobá tradice)
Kdy? Dne 10. 11. 2013 v 17 hodin (v předvečer Dne).
Kde? V Chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze.
Pořádá Pražská diecéze Církve československé husitské (CČSH)

Kontakty:
Náboženská obec Praha 1 – Staré Město, tel.: 224 190 991- 4,
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; http://www.svmikulas.cz

Pražská diecéze Církve československé husitské
tel.: 234 760 058
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.;">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; http://www.ccshpraha.cz

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Krátký odkaz na článek (shURL): http://www.ccshpraha.cz/