Pozdrav a prosba Husitské diakonie na obsazení krizové linky a informace ke sbírce na Bejrút

Kategorie: Aktuality
Zveřejněno 28. 10. 2020 7:06

100 CS 02Ž 18, 32:
"Kdo je Bůh krom Hospodina,
kdo je skála, ne-li Bůh náš!"

Vážené sestry a vážení bratři v Ježíši Kristu,

pozdravuji Vás u příležitosti 28. října, zrodu Československé republiky. Ani v těchto těžkých dnech bychom neměli zapomenout, že právě před 102 lety jsme se postavili proti tehdejší moci a založili vlastní demokratický stát, bez císařů a králů, bez spojení trůnu a oltáře. Díky zrodu republiky mohla za více než rok vzniknout svobodná Církev československá k mravní a náboženské obnově společnosti. My jsme potomky těch, kteří se nebáli zvěstovat Krista po tragédii 1. světové války i po tzv. španělské chřipce. Po smrti desítek milionů lidí ve světě!

Sestry a bratři, s ohledem na výše uvedené věřím, že se Vám v rámci možností daří překonávat všechny těžkosti a působit, být k dispozici všem, kteří pomoc potřebují a v rámci své služby jste schopni sloužit on-line nebo jiným způsobem. Držte se a kdybyste cokoli potřebovali, obraťte se na diecézní úřad.

Sestra ředitelka naší Husitské diakonie se obrátila na biskupy, zda by nezprostředkovali kontakty na ty, kteří mají praxi ve vedení telefonické pomoci - linka krizové intervence (mají vystudovanou psychologii, či kurz krizové intervence) a linka pastoračního poradenství (vystudovaní duchovní - faráři). Dopis sestry ředitelky br. patriarchovi a biskupům zasílám v příloze.

Prosím Vás tedy, abyste, máte-li zájem o pomoc např. 1 - 2 hodiny na telefonní lince týdně (došlo by k přesměrování na Váš telefon automaticky), ozvěte se na úřad diecéze na personální oddělení ses. Ing. Martině HÁJKOVÉ (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Sestra Martina pak připraví ses. ředitelce seznam duchovních, příp. past. as. k možnosti pohotovosti na lince.

Bůh Vás opatruj a posiluj!
David Tonzar

 


Kopie dopisu ses. ředitelky husitské diakonie:

diakoniceVážení bratři,

obracím se na vás v souvislosti s další vlnou koronaviru. Už na jaře jsem psala bratrovi patriarchovi, že by bylo dobře do budoucna usilovat o zřízení krizové linky. Je tu druhá vlna, kdy se opět mnoho lidí cítí frustrovaně, osaměle, vyděšeně - lidé mají obavy o zdraví své a svých blízkých nebo o ekonomickou budoucnost. Opět se nemohou konat bohoslužby... Vím, že jste v kontaktu se svými farníky po telefonu a někteří z vás oslovují větší množství lidí přes sociální sítě. Myslím, že by ale nebylo od věci pokusit se zřídit onu krizovou linku. Po technické stránce by to neměl být takový problém, ale potřebovala bych vaši součinnost. Jistě jsou mezi faráři lidé, kteří mají kurz krizové intervence nebo mají vystudovanou psychologii. Pokud se domníváte, že by byl někdo ochoten věnovat svůj čas po telefonu (přesměrováno může být na více linek, případně by se hovory mohly i rozlišovat na "duchovní povzbuzení" a krizovou intervenci), prosím, dejte mi vědět. Pokusili bychom se společně najít řešení.

Také by možná nebylo od věci avizovat možnost pomoci, která se jistě děje - nákupy pro seniory atd. - kde, co, kontakt. Na jaře jsem dostala odpovědi, že to farníci vědí a že se tím církev nechce chlubit a zviditelňovat. Tomuto postoji rozumím, ale také se domnívám, že bychom jako diakonie a církev měli pomáhat všem, nikoli pouze lidem v rámci CČSH.

Předem vám velice děkuji za odpověď a přeji vám krásný zbytek dne
Kateřina Klasnová

PS: Co se týká pomoci Bejrútu, podařilo se nám vybrat téměř 50 tisíc korun (nějaké další peníze možná dorazí a pošlu je přes další darovací smlouvu). Tyto finanční prostředky pomohou přes organizaci Člověk v tísni na obnovu města. Napíši o tom článek na web a fcb diakonie a CČSH a do Českého zápasu. Fotografie z Bejrútu budeme mít k dispozici přímo od Člověka v tísni. Tento týden jsem také odeslala na magistrát žádost o povolení veřejné sbírky - doporučení a povolení máme také z Ministerstva zahraničních věcí ČR. Magistrát má na vyjádření 30 dnů, ale vše už mám projednáno a neoficiálně schváleno, takže by neměl nastat žádný problém. Od konce listopadu tedy budeme moci podobné sbírky (ať už pro ČR nebo zahraničí) pořádat bez ohledu na to, zda se konají nebo nekonají bohoslužby a avizovat speciální transparentní účet, který máme nově zřízený u Fio banky.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Krátký odkaz na článek (shURL): http://www.ccshpraha.cz/