Pramen pozitivní emoce v operním hávu

Kategorie: Aktuality
Zveřejněno 6. 10. 2017 7:43

Dramaticky vypjaté scény, emočně bolestné zvraty v osudech jednajících postav a mnohdy již pouze tragické vyústění prezentované dějové linky - to jsou tradiční symptomy schématu většiny operních opusů.

Ovšem existují i optimisticky osnované výjimky! Obsah i forma tzv. buffo opery vnáší totiž na jeviště naopak rozjásaný kolorit upřímného úsměvu, lehké ironie a spontánně akcentované radostnosti. To vše pak napomáhá vnímavému posluchači k osvobozujícímu uvolnění mnohovrstevných tenzí v jeho každodenně zažívané životní realitě, které ho v podobě stísněných a negativně utvářených životních vjemů a pocitů provázejí. Lze tedy legitimně definovat tento typ operního umění jako účinnou muzikoterapii, která naplňuje naše bytí tolik nezbytnou a účinně ozdravnou dynamikou.

Rád bych tedy na program našeho listopadového setkání vřadil právě jednu z nejznámějších a v operní literatuře nejprestižnějších buffo partitur, jakou nepochybně prezentuje opus italského komponisty Gaetana Donizettiho ( 1797-1848) " Nápoj lásky " ( premiéra 12.5. 1832, Milán ). Je téměř neuvěřitelné, že tento geniální skladatel vytvořil během svého relativně krátkého tvůrčího období - pouhých 25 let - celkem 70 oper, v nichž se dokonale snoubí originální instrumentace v typologickém schématu tzv. " drama per melodia " , tedy detailní schopnost vyjádřit melodii dramatickou linkou vlastního děje s nepřeberným proudem vokální virtuozity, která prioritně klade výrazné pěvecké nároky na jednotlivé aktéry.

V roce 1992 byla s velkým ohlasem premiérována Donizettiho opera " Nápoj lásky ", a to na prestižní scéně Metropolitní opery v New Yorku v excelentním obsazení hlavních postav : tenor Luciano Pavarotti (Nemorino ) , sopranistka Kathleen Battle ( Adina ) či barytonista Juan Pons ( Belcore ). Dirigentem tohoto nezapomenutelného představení byl fenomenální James Levine.

S nadějným očekáváním společně vnímaného duchovního zážitku zvu proto všechny naše příznivce do auly Husova institutu teologických studií se sídlem Roháčova 66, Praha 3 - Žižkov, kde se v pondělí 27.listopadu 2017 ( od 18:00 hod ) prostřednictvím velkoplošné DVD projekce vnoříme do děje tohoto úchvatného hudebního skvostu.

Na setkání se opět těší Karel Bican

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 1.50 (1 hlas)
Krátký odkaz na článek (shURL): http://www.ccshpraha.cz/