Rozhovor s bratrem Albertem Rocchinim

Kategorie: Aktuality
Zveřejněno 4. 1. 2017 13:41

1. Pocházíte z Itálie. Na Husově institutu teologických studií vyučujete němčinu a angličtinu. Jaké náhody Vás přivály zrovna k nám? :)

Pocházím z města Pavia, po ukončení studia jsem přesídlil do Jižního Tyrolska, kde jsem učil italštinu v německých školách. Odtamtud do Vídně a dále do Brna, takže životní okolnosti mě sem přivedly při hledání vlastního "domova". Snad jsem ho zde v Praze našel.

2. V Církvi československé husitské sloužíte jako kazatel. V Itálii však převládá katolické náboženství. Proč jste si zvolil zrovna CČSH?

Husitská církve je poslední etapou dlouhého pátrání po alternativních církvích ke katolické. V Itálii jsem doma u církve valdenské, mám ji rád a vážím si její prostotu a otevřenost. Chci psát diplomovou práci o valdenské církvi v historických a teologických souvislostech a vztazích k naší církvi.

To, na čem mi nejvíce záleží, jsou pobožnosti v italštině a v němčině. Od ledna sloužím bohoslužby Slova v němčině a v italštině každé pondělí v 17 a v 18 hodin v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. Bohoslužby převážně navštěvují turisté, ale chtěl bych se věnovat propagaci i mezi místními Němci a Italy.

3. Jaký je podle Váš český národ a jak vnímáte zdejší mentalitu?

Oslovila mě její otevřenost oproti italské mentalitě, ta skutečnost, že se tady znovu budují vazby k vlastním náboženským dějinám. Na druhé straně to je to, co mi občas vadí - že takové vztahy k církvi chybí, že lidé jsou vůči křesťanství poměrně neznalí a lhostejní, když ne nepřátelští. V Itálii se žije stále v křesťanském prostředí, to může sice občas někoho dusit, ale člověk se celkově orientuje v náboženských pojmech a tradicích.

4. Prožili jsme vánoční svátky. Prozradíte nám některé vaše zvyky a tradice, které každoročně dodržujete?

Co mi z Itálie nejvíce chybí? Jednoznačně moře a pestrost jídla, včetně našeho Lombardského vánočního pokrmu: je to vařený či pečený vykastrovaný kohout s ovocným sladko - pálivým kompotem a hořčicí.

otázky pokládala Maja Dangal

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Krátký odkaz na článek (shURL): http://www.ccshpraha.cz/