Symbióza vokální a klavírní virtuozity

Kategorie: Aktuality
Zveřejněno 10. 11. 2016 15:19

Pro naše prosincové žižkovské operní setkání v jímavě působící adventní atmosféře jsem tentokrát zvolil zcela výjimečný a obsahově i formálně hluboce inspirující koncert dvou věhlasných a jen těžko zastupitelných osobností operního umění.

Italského tenoristu Luciana Pavarottiho ( 1935 - 2007 ) jistě nemusím milovníkům uchvacujícího bel canta výrazně představovat. Jeho neopakovatelně znějící a emocionálně dynamický témbr spojený s dokonale dramaticky ztvárněnými osudy konkrétních protagonistů operních opusů G. Verdiho, G. Pucciniho, G. Donizettiho, V. Belliniho, ale i třeba G. Bizeta, J. Maseneta či W.A. Mozarta, bude navždy zlatým písmem vepsán do dějinných análů vokální prezentace.

Americky dirigent a klavírista James Levine ( 1943 ) byl až do letošního roku celou svou osobností spojen s prestižním posláním uměleckého ředitele a dirigenta renomovaného operního domu, jakým bezesporu je Metropolitní opera v New Yorku. Zde debutoval již v roce 1971, aby následně od roku 1976 zastával s plnou profesionální odpovědností své poslání nejen v ředitelské kanceláři, nýbrž - a to prioritně - za dirigentským pultem. A právě s L. Pavarottim se J. Levine pravidelně setkával na jevišti, aby společně s mnohými dalšími exkluzivními pěvci připravovali pro nadšeně aplaudující publikum krásná a duchovně obohacující operní představení.

V roce 1988 pak dochází k originálnímu spojení tvůrčího potenciálu obou umělců, když L. Pavarotii pouze za excelentního klavírního doprovodu J. Levina uspořádal na pódiu Metropolitní opery koncert populárních árií a písní z dílny např. G. Verdiho, J. Masseneta, V. Belliniho, O. Respighio, L. Denza, G. Pucciniho ovšem i třeba W.A. Mozarta et cetera.

A tak si i my budeme moci prostřednictvím velkoplošné DVD projekce vychutnat vskutku opojný koktejl populárních melodií a znovu se tak přesvědčit o originalitě dokonale vyškoleného lidského hlasu podbarveného citlivým klavírním doprovodem. Věřím, že tento večer bude podnětným prologem nastávajících svátků lásky a pokoje.

A nyní to podstatné: rád vás všechny uvítám v intimním prostředí auly Husova institutu teologických studií na adrese Roháčova 66, Praha 3 -Žižkov v termínu: čtvrtek 8. prosince 2016. Začínáme v 18, 00 hodin.

Karel Bican

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Krátký odkaz na článek (shURL): http://www.ccshpraha.cz/