Podbořany

Kategorie: Náboženské obce
Aktualizováno 31. 8. 2017 15:17
Zveřejněno 18. 9. 2013 14:38

Náboženská obec Podbořany
Husova 37
441 01 Podbořany

Telefony: ,
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
husiti-podborany.hys.cz/
vCard
Pozn:

Bohoslužby se konají pouze příležitostně. Zmocněnec DR: Ing. Ivo Kraus, DiS.


Farář Adámek Jiří, Mgr.
Telefony: , 607 639 467
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
vCard

Zmocněnec DR: Kraus Ivo, Ing., Dis.
Telefony: , 608 912 191
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Naše n. o. se stala vlastníkem kostela Božího Spasitele, který si během dvou let začátkem 20. stol. vystavěli vlastním nákladem němečtí luteráni žijící v Podbořanech a okolních obcích. Základní kámen byl slavnostně položen 6. června 1901.

Kostel Božího Spasitele je pseudorománskou stavbou ze začátku minulého století, kterou projektoval stavební rada Victor Schwerdtner, profesor Státní živnostenské školy v Plzni. Provedení kostela zajistil podbořanský stavitel Ferdinand Schindler. Hotová novostavba byla vysvěcena 9. listopadu 1902. Ženský spolek Gustava Adolfa ze Šlesvicka-Holštejnska daroval vyřezávaný oltář, který spolu s kazatelnou vyrobilo umělecké řezbářství France Gröbla z Kadaně.

Čtyři okna se zobrazením evangelistů Matouše, Marka, Lukáše a Jana darovali členové podbořanské a žatecké evangelistické obce, stejně jako obě prostřední okna hlavní kostelní lodi s medailony Martina Luthera a Filipa Melanchthona. Vyrobil je ateliér firmy E. L. Türck ze Žitavy a v Hrádku nad Nisou. Původní zvon, který byl během válečného období roztaven a použit pro válečné účely, pocházel ze slévárny Franze Schillinga z města Apolda v Durynsku.

Němečtí luteráni kostel využívali až do roku 1945. Po 2. světové válce, s přílivem českého obyvatelstva, byl využíván naší církví a 3. dubna 1951 předán do naší správy. Od tohoto data jsme vlastníkem.

Na blízkém vrchu Rubín se údajně nacházelo bájné slovanské hradiště Wogastisburg, u nějž se roku 631 nebo 632 odehrála bitva mezi Sámovou říší a králem Dagobertem. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1369. Do roku 1960 byly Podbořany sídlem okresu v Karlovarském kraji. V té době to byl rozlohou největší okres ČSR.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Krátký odkaz na článek (shURL): http://www.ccshpraha.cz/