Praha 4 - Spořilov

Kategorie: Náboženské obce
Aktualizováno 26. 8. 2019 9:12
Zveřejněno 23. 9. 2013 14:41

Náboženská obec Praha 4-Spořilov
Jihovýchodní VII., čp. 945/2
141 00 Praha 4-Spořilov

Telefony: 272 761 280,
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

vCard
Pozn:

Pravidelné bohoslužby střídavě jednu neděli na Spořilově v 9.30 a na Zahradním Městě v 10.00. Aktivity: výuka německého jazyka, DD Zahradní Město, tradiční zahradní bohoslužba k svátku letnic.


Administrující farář Hlavsa Jan, Mgr.
Telefony: , 728 061 364
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
vCard

Jáhen Hlavsa Jan, Mgr.
Telefony: , 728 061 364
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
vCard

Předseda rst: Ach Jiří Ing.
 

Jeden ze spoluzakladatelů Církve československé – profesor ThDr. Alois Spisar – se přistěhoval do pražských Záběhlic na Spořilov, spolu s mnoha dalšími mladými příslušníky nové moderní CČS, ve dvacátých letech minulého století. Od počátku se staral o zahájení pravidelných bohoslužeb. V nelehkých podmínkách tehdejšího sídliště ve výstavbě sám konal bohoslužby v provizorních objektech. Místní výbor vyvíjel úsilí o získání bohoslužebné místnosti, alespoň pro občasnou bohoslužbu, ve staré truhlárně. Slavnostní bohoslužby o Vánocích 1930 sloužil v truhlárně bratr profesor dr. Alois Spisar. Dalším ze spoluzakladatelů Církve československé žijících na Spořilově byl bývalý katolický kněz Emil Dlouhý-Pokorný, který vykonal pro novou církev rozsáhlou práci propagační. Bohoslužby se konaly střídavě ve škole, v sokolovně, v dílně, v bytě nebo ve sboru.

V roce 1935 církev konala bohoslužby každou neděli v nové budově Obecné školy smíšené na Spořilově. Výuku náboženství navštěvovalo 83 dětí a k Československé církvi se hlásilo na 700 spořilovských občanů. Dne 26. dubna 1935 byl definitivně ustaven „Přípravný výbor náboženské obce CČS na Spořilově" a veškeré činnosti od této doby zaměřeny na cíl osamostatnění. Bohoslužby vykonával bratr Emil Dlouhý-Pokorný ml., od roku 1937 různí bratři bohoslovci. Od roku 1937 byly již bohoslužby konány pravidelně týdně.

V červnu 1939 konal poprvé na Spořilově bohoslužby pozdější duchovní bratr Vladimír Lenc. Ten byl v roce 1940 vysvěcen na kněze a úředně přidělen jako pomocný duchovní do Vršovic, avšak s přikázanou službou na Spořilově. Oficiální ustanovení na Spořilově nebylo možné, jelikož nebylo ještě samostatné náboženské obce. V tomto roce začíná spolupráce se Záběhlicemi, kde v bývalé sokolovně koná bohoslužby br. Vl. Lenc. Náboženská obec Církve českomoravské v Praze-Záběhlicích vznikla dne 16. února 1941 osamostatněním dosavadních částí dvou náboženských obcí: Spořilov a Roztyly patřících do této doby k náboženské obci michelské.

V roce 1959 začíná budování vlastního sboru svépomocí na Spořilově – z adaptovaného rodinného domku na jižním okraji Spořilova. V přízemí se nachází Modlitebna Aloise Spisara a farní úřad náboženské obce Spořilov-Záběhlice. První bohoslužby se konaly v neděli dne 25. ledna 1959 za účasti 40 členů. Vysvěcení Sboru Aloise Spisara na Spořilově se konalo dne 2. dubna 1961. Vykonal je bratr biskup pražský ThDr. Miroslav Novák.

Spořilov je jedním z nejstarších zahradních měst na území Velké Prahy. V minulosti se v oblasti Spořilova nacházely pouze dnes již zaniklé osady (dvory) Horní Roztyly a Dolní Roztyly. Založením stavebního družstva Spořilov v roce 1924 Městská spořitelna na Vinohradech na návrh ředitele Václava Skleničky oslavila 25 let své existence. Odtud pochází i název čtvrti.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Krátký odkaz na článek (shURL): http://www.ccshpraha.cz/