Praha 5 - Košíře

Kategorie: Náboženské obce
Aktualizováno 31. 8. 2017 15:56
Zveřejněno 23. 9. 2013 14:51

Náboženská obec Praha 5-Košíře

Praha 5-Košíře

Telefony: , 776 366 650
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

vCard
Pozn:

Náboženská obec nemá vlastní modlitebnu. Věřící obce navštěvují bohoslužby v náboženské obci na Smíchově nebo Na Prádle.


Farář (adm.) Židlický Jan, Mgr.
Telefony: , 776 366 650
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
vCard

Zmocněnec DR: Židlický Jan, Mgr.

Náboženská obec nemá vlastní modlitebnu. Věřící obce navštěvují bohoslužby v náboženské obci na Smíchově nebo Na Prádle, duchovní péče o děti probíhá v náboženské obci na Smíchově.

Počátek činnosti náboženské obce sahá do roku 1921, kdy rada starších podala žádost ministerstvu školství o schválení ustanovení náboženské obce. Do té doby patřily Košíře do obvodu smíchovské obce. Prvním farářem náboženské obce se stal v roce 1945 František Adámek. V roce 2002 odevzdala obec modlitebnu obecnímu úřadu Prahy 5, od které ji měla pronajatou. Modlitebna byla nevyhovující, ve sklepních prostorách a obec již nezvládla z vlastních prostředků platit nájem. V roce 2008 přidělila pražská diecéze košířskou obec br. D. Šáchovi, aby v ní obnovil činnost.

I přes všechny peripetie, které náboženskou obec potkaly, se pomalu vrací novému duchovnímu životu. Byla založena nová rada starších a členové se znovu vrátili do smíchovské obce, kde se společně účastní bohoslužeb a všech církevních aktivit.

Košíře bývaly až do druhé poloviny 19. století vesnicí. Potom, s rozvojem průmyslu, nastal i jejich rozvoj. Díky novým průmyslovým podnikům na Smíchově byly nutné ubytovací kapacity; do Košíř se stěhovali dělníci. V roce 1896 byly Košíře povýšeny na město. V roce 1922 se staly součástí Velké Prahy. V padesátých až sedmdesátých letech minulého století byly jižní stráně údolí prokopány a podkopány rozsáhlým systémem tajných krytů pro tehdejší „panstvo" až do Prokopského údolí a vchody označeny zkratkou neexistujícího výzkumného ústavu VÚCHEMZ. Na katastru obce se nalézá historický Malostranský hřbitov, na němž jsou pochováni někteří národní buditelé (Karel Jaromír Erben, Václav Jan Tomášek).

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Krátký odkaz na článek (shURL): http://www.ccshpraha.cz/