Roudnice nad Labem

Kategorie: Náboženské obce
Aktualizováno 1. 8. 2016 9:57
Zveřejněno 11. 9. 2013 14:06

Náboženská obec Roudnice nad Labem
Husovo nám. 60
413 01 Roudnice nad Labem

Telefony: , 605 445 739
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.husitiroudnice.cz
vCard
Pozn:

Pravidelné bohoslužby v neděli v 15:00, aktivity: Centrum volného času Hláska (pravidelné nízkoprahové aktivity pro děti, mládež a pro rodiny s dětmi, konzerty a další akce).


Farář Selčanová Lenka, ThDr.
Telefony: , 605 445 739
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
vCard

Předseda rst: Altová Kateřina

Církev československá husitská má své sídlo v historickém centru města na Husově náměstí v budově se středověkými základy, přestavěné v roce 1803. K budově farního úřadu přiléhá zahrada, která je několik dní v týdnu otevřena veřejnosti. Nabízí nejen příjemné místo pro relaxaci, ale i krásný výhled na historické dominanty města.

Od samého vzniku v r. 1924 byla farnost velmi činná a čítala kolem 6000 členů. Svou činnost musela omezit v 50. letech 20. století a své částečné znovuzrození prožila až na konci 80. let 20. století s nástupem mladého faráře bratra Davida Kosa. Po jeho tragické smrti se činnost náboženské obce omezila na dlouhá léta pouze na sloužení bohoslužeb s pomocí okolních farářů.

Od roku 2002, kdy zde byl opět ustanoven stálý duchovní, sestra Lenka Selčanová, se fara stala místem mnoha výstav, koncertů a přednášek. V roce 2008 vzniklo v přízemí budovy Centrum volného času Hláska – středisko diakonie a misie CČSH zabývající se prací se školními dětmi a mládeží. Centrum se zapojilo do evropského programu Mládež v akci a od toho se odvíjí další spolková činnost této farnosti.


Ve farnosti působili faráři: A. Hradec (dědeček současné farářky L. Selčanové), V. Sismilich, I. Nežerka, J. Horák, D. Kos.


Roudnice nad Labem leží v severozápadních Čechách v Ústeckém kraji na levém břehu řeky Labe. Počátky města jsou spojeny s existencí brodu přes Labe. Nacházela se zde obchodní cesta do Lužice, nejdůležitější komunikace protínající ve starých dobách Podřipsko. U brodu vznikla na levém břehu Labe nejprve osada, z níž postupně vyrostlo město. Své jméno, Rúdnice či Rudenice, dostala podle pramene rudě zbarvené vody, který dodnes vyvěrá u kostela Narození Panny Marie, patřící Církvi římskokatolické. V tomto kostele byl také údajně vysvěcen na kněze Mistr Jan Hus.

Dominantu okolní krajiny tvoří osamělá a zdaleka viditelná čedičová hora Říp (459 m. n. m.) s románskou rotundou sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Ze samotného města (věž Hláska, Kratochvílova rozhledna) jsou kouzelné pohledy na krajinu Českého středohoří, od Českolipska po Žatecko.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Krátký odkaz na článek (shURL): http://www.ccshpraha.cz/