Tuchoměřice

Kategorie: Náboženské obce
Aktualizováno 31. 8. 2017 15:39
Zveřejněno 12. 9. 2013 13:46

Náboženská obec Tuchoměřice
Husův sbor U Hřiště 318
252 67 Tuchoměřice

Telefony: ,
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
https://www.facebook.com/HusuvSborVTuchomericichccsh/
vCard
Pozn:

Pravidelné bohoslužby v neděli v 09:30, aktivity: příležitostně dětské besídky, konzerty, ekumenické akce.


Farář (adm.) Osweto Phanuel Otieno, Mgr., Ph.D.
Telefony: , 776 725 199
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
vCard

Předseda rst: Skalská Vopálková Lucie
 

Sbor byl vystavěn v roce 1931 péčí členů náboženské obce za architektonického dohledu arch. L. Čapka a je zařazen do Soupisu uměleckých památek Čech. Je charakterizován jako moderní stavba 20. století obdélníkového tvaru se sakristií. V prostoru stolu Páně je umístěna socha Krista od sochaře Josefa Drahoňovského. Věž je opatřena třemi zvony: Maria matka Páně, Mistr Jan Hus, Patriarcha dr. Karel Farský.

První zmínka o obci pochází z roku 1301. Obec Tuchoměřice (kostel a fara) je zmiňována v papežských registrech z roku 1352.

V 16. století koupil zdejší statek Jan Sluzský z Chlumu. Příslušníci tohoto rodu hospodařili na Tuchoměřicích celé století. Jejich zásluhou byla původní gotická tvrz přebudována na renesanční šlechtické sídlo. Tuchoměřice se za Sluzských staly jedním z významných center Českých bratří. Rodovým erbem Sluzských z Chlumu byl stříbrný štít s červeným stupněm.

Před rokem 1623 zakoupila statek jezuitská kolej u sv. Klimenta v Praze. Na místě starého kostela sv. Víta a Linharta a bývalé středověké tvrze byl zbudován r. 1666–1668 nový kostel a jezuitská rezidence. Jezuité drželi statek Tuchoměřický a nedaleký hrad Okoř až do zrušení řádu císařem Josefem II. v roce 1773. V roce 1898 byla budova kláštera pronajata ústavu pro rekonvalescenty nadace Pislingovské, zřízeného z nadace a daru České spořitelny. V roce 1953 ústav připadl nemocnici Motol. Nyní zde sídlí komunita Chemin Neuf.

Jméno obce mělo v průběhu let několik podob: Tuchmeritz, Tuchomyerzicz, Tochoměřice, Tuchomierzjcze... Jazykovědci vykládají jméno obce odvozením od osobního jména Tuchomír s významem „ves lidí Tuchomírových". Veškeré cesty, kterými míří návštěvníci na hrad Okoř, vedou přes Tuchoměřice.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Krátký odkaz na článek (shURL): http://www.ccshpraha.cz/