Zamyšlení 6. neděle po Duchu sv.
- Podrobnosti
- Kategorie: Bohoslužby, kázání, projevy
- Zveřejněno 12. 7. 2020 0:00
Mt 10, 26 – 31
NEBOJTE SE !
Pán Ježíš nás v evangelním textu učí, čeho se máme a nemáme bát . Bát se, mít strach a naopak, o tom všichni něco víme. Bojíme se méně či více každý podle své povahy, fantazie, obrazotvornosti, zkušenosti ...Strach není vždy jen hloupost nebo zbabělost. Je strach i oprávněný neboť člověk v tomto dnešním světě se má čeho bát. Dítě se může bát tmy, být samotné, ale kde nikdo není, tam není třeba se bát. Bát se může člověk člověka, neboť člověk člověku dokáže škodit, ubližovat , osočovat, pomlouvat, psychicky i fyzicky týrat až zabít... Toho se nelze nebát. V dnešním evangelním textu čteme volání Pána Ježíše: „Nebojte se jich,... Nebojte se těch, kdo zabíjí tělo, ale duši zabít nemohou,...
1. postní
- Podrobnosti
- Kategorie: Bohoslužby, kázání, projevy
- Zveřejněno 8. 3. 2020 0:10
Předobrazem postního období, do nějž jsme právě vstoupili, je Ježíšův asketický pobyt na poušti, kde je pokoušen od ďábla a zvítězí, takže je nakonec obsluhován samými anděly. Ježíšův půst ovšem opět odkazuje na starozákonní putování Izraele pouští, než mu bylo dovoleno překročit Jordán a vstoupit do zaslíbené země. Oba příběhy nabízejí celou řadu paralel a společných motivů (tak např. jejich trvání je v obou případech přiřazeno symbolické číslo 40; Ježíš je na poušť zaveden Duchem právě po svém křtu v Jordánu; když Izrael překračuje Jordán, jeho vůdcem je Jozue, JE(HO)ŠUA, tj. Ježíš, atd.). Dnes se ve stručnosti podíváme na to, co tyto příběhy rámuje jako scenérie, a to je motiv pouště.
Proměnění Páně
- Podrobnosti
- Kategorie: Bohoslužby, kázání, projevy
- Zveřejněno 23. 2. 2020 0:00
Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč někteří lidé mají dar vnímat Boží blízkost a jiní, i když se o to celý život snaží, tento dar nemají? Jsou lidé se schopnostmi vidět věci, které přesahují naše lidské poznání. To však neznamená, že ostatní, zůstanou navždy uvězněni „v zajetí přízemnosti“. Vše má svůj čas.
V mnohých křesťanských chrámech se před začátkem postní doby čte tajuplný evangelijní příběh o proměnění Ježíše Krista. Ježíš, společně se třemi učedníky, vystoupil na vysokou horu, kde byli sami. Na hoře, před jejich očima, byl Ježíš proměněn v zářící, oslnivou bytost. „Jeho tvář se rozzářila jako slunce a šat byl oslnivě bílý.“ V tu chvíli se kolem něho zjevily další dvě zářící postavy, které byly rozpoznány jako Eliáš a Mojžíš, dávní představitelé Starého zákona. Stalo se to bezprostředně před velikonočními událostmi, tedy před Ježíšovým smrtelným utrpením a hlubokým zoufalstvím jeho učedníků. Mělo to svůj důvod.
Kázání na téma: A na co by si teprve mohli stěžovat zakladatelé církve?
- Podrobnosti
- Kategorie: Bohoslužby, kázání, projevy
- Zveřejněno 17. 1. 2020 1:00
Ježíš nás učí, že Boží věci jsou na počátku nepatrné: "Království nebeské je jako hořčičné zrno, které člověk zaseje na svém poli; je sice menší, než všecka semena, ale když vyroste, je větší ..." (Mt 13,31)
I náš národ před 100 lety prožil podobný div Boží vlídnosti, když začaly vznikat naše náboženské obce - také skoro z ničeho.Ve městech a obcích se schází jen pár lidí. Bez své liturgie. Bez zformulované teologie. Bez bohosloveckých ad. škol. Bez svého zpěvníku. Bez kostelů. Bez far. Bez aut. Bez peněz. Bez nemovitostí k pronájmu. Bez tradice a historie. A na samém počátku s ještě menší členskou základnou než má církev dnes. V době kdy masy v ČSR vystupují z církve do bezvyznání. Na počátku se schází jen hrstky lidí, ale jakých lidí? Lidí se srdcem planoucím usilovnou láskou, činnou vírou a vytrvalou nadějí (1Te 1,3) a s holýma rukama, ale v milosti Boží, budují dílo církve, která již 100 let slouží Bohu a pomáhá lidem. My, díky tomuto Božímu lidu - těmto odvážným zakladatelům a spolupracovníkům na Boží vinici, a díky vlídnosti Boží, dnes disponujeme více zdroji, než měli oni tehdy na přelomu let 1919-1920.
Kázání na téma Matouš 2, 13-23
- Podrobnosti
- Kategorie: Bohoslužby, kázání, projevy
- Zveřejněno 28. 12. 2019 13:57
Sestry a bratři.
Dnešní text z Matoušova evangelia, o Ježíšově dětství, nám popisuje tři navazující příběhy: útěk Ježíšovy rodiny do Egypta; vražedné násilí Heroda vůči betlémským dětem; a návrat Ježíšovy rodiny do Palestiny. Začátek i konec perikopy se odehrávají na území Izraele a jsou propojeny sestoupením a vyjitím z Egypta, což vytváří důležitý ucelený rámec, který se v historii vyvoleného lidu vícekrát symbolicky opakuje. Všechny části vyprávění obsahují biblické odkazy, které směřují k potvrzení a naplnění starozákonních proroctví.
Dalším významným motivem tohoto příběhu svaté rodiny je postava anděla, který se zjevuje Josefovi ve snu, aby mu vyjevil Boží vůli. Na začátku dostává Josef příkaz odvést dítě i jeho matku a uprchnout do Egypta. Před závěrem má Josef za úkol vzít dítě a jeho matku zpět do Izraele.
Každé dítě je bezmocné, zcela bezbranné a jeho život může být snadno ohrožen. K tomu, aby mohlo žít, potřebuje péči a pomoc. Potřebuje účinnou a moudrou ochranu ve všech ohledech, aby mohlo přežít v nebezpečí. V našem příběhu je se životem dítěte, Ježíše a Spasitele, ohrožené celé spásné dění, a proto vidíme, že přichází vyvolenému na pomoc Boží ochrana a díky ní je zmařena Herodova touha po zabití „Ježíše – židovského krále“. Josef je v příběhu Božím nástrojem; pečlivě a oddaně plní příkazy Božího vedení tak, jak to známe z příběhů biblických praotců a všemi silami se snaží zachránit život vyvoleného dítěte. Je to tedy opět Boží vůle, která vede Ježíše do Egypta a posléze zpět do Nazareta. Všechny tyto jednotlivé úseky evangelijního příběhu se skládají a spojují k naplnění Božího plánu Spásy.
Jiří Sedlák NO Mnichovice
Křesťanský magazín, ČT1, 11.2.2007
- Podrobnosti
- Kategorie: Bohoslužby, kázání, projevy
- Zveřejněno 30. 11. 2015 8:55
Rozhovor ředitele HITS s P. Oppeltovou v pořadu ČT
V dalším příspěvku představíme Husův institut teologických studií, který od roku 2003 připravuje budoucí katechety, pastorační asistenty, kazatele a jáhny na jejich povolání.
ČRo Plus, pořad Hovory s br. Tonzarem o naší církvi
- Podrobnosti
- Kategorie: Bohoslužby, kázání, projevy
- Zveřejněno 29. 11. 2015 20:56
ČRo Plus, 8.11.2015 22:35 "Naším velkým cílem je, aby církev dnes byla jistotou, klidným přístavem, kde člověk může na chvíli zakotvit," říká David Tonzar, pražský biskup Církve československé husitské. O roli církví v dnešní společnosti s ním hovoří Eva Hůlková.
Další články...
Nabídka
Ostatní aktivity
Nejnovější zprávy z Aktuálně
-
Spojení funguje
CČSH Aktuálně- Aktuálně 11.05.2022, 15:25:53Pozvánka na další setkání mladých CČSH a jejich přátel.Kdy se setkání uskuteční?Uskuteční se od pátku 23. do neděle 25. září 2022, Začátek je v 17 hodin.Kde se setkání bude odehrávat?Program setkání se bude odehrávat v Chrámu Spasitele náboženské obce Brno-Židenice[…]
-
Posel porozumění
CČSH Aktuálně- Aktuálně 03.04.2022, 18:45:06Církev československá husitská ve spolupráci s Národním pedagogickým muzeem Jana Amose Komenského, které je hlavním koordinátorem Národních oslav výročí Jana Amose Komenského 2020 – 2022, si ve čtvrtek 31. března připomněly 430. výročí J. A. Komenského v rámci duchovně kulturního[…]
-
Postní oslovení a poděkování biskupů Církve československé husitské
CČSH Aktuálně- Aktuálně 28.03.2022, 13:33:30Pozdrav biskupského sboru v postním čase s poděkováním všem, kteří pomáhají zmírnit utrpení těch, kteří jsou zasaženi válkou a prchají před ní, kteří ztratili své dosavadní domovy, kterým se zcela změnil jejich dosavadní život, kteří přispíváte svými finančními dary a[…]
-
Spolupráce při zajištění provozu kaple v Kongresovém centru
CČSH Aktuálně- Aktuálně 10.03.2022, 15:39:05Vážené sestry a vážení bratři,v prostorách Kongresového centra v Praze probíhá hromadná registrace Ukrajinců, kteří sem přicházejí jako váleční utečenci. Ve spolupráci Ekumenické rady církví v ČR a Hasičského záchranného sboru bude od dnešního dne 10. března 2022 v Kongresovém[…]
-
Opatření proti Covid-19 v březnu 2022
CČSH Aktuálně- Aktuálně 10.03.2022, 14:47:48Informace pro Církev československou husitskou Změny v opatřeních v boji proti Covid-19Schválené vládou v březnu 2022Na základě usnesení vlády z 23. února a 9. března 2022 platí tato opatření:1. Konání bohoslužeb ani žádných jiných hromadných akcí již není ničím omezeno – ani počtem účastníků,[…]
Odběr novinek E-mailem
Nejnovější z našich rubrik
- Časopis Husita(25.04.2022)
- Časopis Husita(21.02.2022)
- Časopis Husita(20.12.2021)
- Časopis Husita(26.10.2021)
- Časopis Husita(30.08.2021)
- Časopis Husita(08.07.2021)
Nově ve fotogalerii
- Kategorie: Borovnice 2021
- Kategorie: Bohoslužba na Krakovci 2020
- Kategorie: Krakovec 2020
- Kategorie: Novokřtěnci 2019