Středisko NO CČSH Duchcov v Hrobech se snaží o záchranu hrobského kostela. Kostel samotný je cennou secesní sakrální stavbou. Kvalitní je nejen členitá architektura, ale také sochařská výzdoba.
Díky svému provedení je kostel dominantou části města, v níž je situován, a výrazným prvkem jeho urbanistické struktury. Zároveň jde o významnou součást historie města Hrob u Duchcova.
Kostel, silně ovlivněný stylem Jugendstil, pochází z r. 1902. Autorem návrhu byl ateliér Schilling & Gräbner, sochařské výzdoby G. Walter – obojí z Drážďan. Dominantou kostela je mohutná věž ve vstupním průčelí, bohatě zdobená prvky secesního dekoru.
Kostel byl postaven v letech 1900-1902. Základní kámen byl položen 12. 12. 1900 a kostel byl vysvěcen v dubnu 1902. Šlo o počin Stavebního spolku německého evangelického sboru v Hrobu, který měl být mimo jiné symbolickou obnovou původního evangelického kostela z roku 1614, zbořeného v roce 1617 - demolice kostela byla jedním z hlavních důvodů (či záminek) vzniku českého stavovského povstání proti Habsburkům, započatého třetí pražskou defenestrací 23. května 1618. Tuto návaznost zdůraznil také fakt, že k položení základního kamene byl vybrán den, na nějž připadlo 283. výročí zboření původního kostela. Nový kostel je dílem drážďanských autorů – projekt vytvořili Julius Wilhelm Graebner a Rudolph Schilling, autorem sochařské výzdoby je G. Walter. Stavbu již prováděli regionální stavitelé - Rudolph Wettstein z Duchcova, Palme z Trnovan a Alwin Köhler z Ústí nad Labem. Kostel měl progresivně vlastní kotelnu s rozvodem teplého vzduchu pod podlahou. Po roce 1945 se stala vlastníkem kostela Církev československá husitská, která zde konala bohoslužby. Od konce 60. let 20. století však již kostel užíván není. Byly z něj odvezeny lavice, které skončily v kotelně. Kostel poté dále chátral, na přelomu 20. a 21. století z něj zloději ukradli střešní krytinu a rozbili většinu vitráží v oknech. V roce 2008 byla střecha rekonstruována a zabezpečen vstup, aby nedocházelo k dalšímu ničení interiéru. V roce 2012 byla zahájena veřejná sbírka na opravu kostela.
Další podrobnosti lze najít v záznamu památkového katalgu MK ČR.
Pokud se rozhodnete na záchranu kostela přispět, č.ú. 247909005 / 0300, VS: 15004, samozřejmě můžete využít přiložený QR kód.